Kurumsal


Turizm Hizmetlerinde Mükemmeliyet

Le Grand Hotel olarak amacımız, misafirlerimizin konaklama ile ilgili gereksinimlerini karşılamak ve daha kaliteli bir konaklama sürebilmelerini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, konaklama hizmetlerini, otelimizin her noktasında, en yüksek kalitede ve
standart olarak sunmayı hedefliyoruz.

Turizm Bilimleri alanında aldığımız akademik yapının da desteğiyle; kendi ekibimizi, turizmdeki hizmet kalitemizi sürdürmek ve geliştirmek için sürekli olarak eğiteceğiz.

Müşteri Memnuniyeti Yaratmada Kararlılık

Konaklama ve toplantı organizasyonları konusunda müşterilerimiz için bir çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Otelimizden hizmet almayı seçen kişiler ve firmalar, gereksinim duydukları tüm bilgilere istedikleri anda kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

Hizmetlerimizi sunarken, en küçük ayrıntıda bile konuklarımızın kendilerini özel hissetmesini sağlayacak ve çözüm önerilerimizi onların gereksinimlerini ön planda tutacak şekilde tasarlayarak sunacağız. Otelimiz için en önemli başarı göstergelerinden birisi de müşteri memnuniyetidir; bunun için, bizden hizmet alan müşterilerimizin memnuniyetini sistemli olarak izleyecek ve elde ettiğimiz sonuçları, sunduğumuz hizmetleri geliştirmekte kullanacağız.

Müşterilerimize karşı en önemli sorumluluklarımızdan biri de, maliyetlerimizi ve verimliliğimizi etkin olarak yönetip, kalitemizden ödün vermeden, hizmetlerimizin ekonomik fiyatlarla sunulmasını sağlamaktır.

Misyonumuz

  • Profesyonel turizm hizmetlerini sistematik bir yapı içerisinde, uygun ekonomik koşullarda konuklarımıza sunmak,
  • Turizm ekonomisi alanlarındaki akademik çalışmalara ve bilimsel araştırmalara olanak sağlayarak, bu alanlarla ilgili her konuda yeni bilgi ve uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunmak,
  • Ülke ekonomisine katkı sağlayacak kurumsal bir yapı oluşturarak, sektördeki yerini yeni nesillere aktaracak bilgi ve deneyime sahip olmak,
  • Kendilerini mesleklerine adamış, üstün nitelikli, insana değer veren yöneticiler ve diğer departman görevlileri yetiştirmektir.

Vizyonumuz

Le Grand Hotel, turizm hizmetlerdeki mükemmeliyet düzeyi, konuk ve konuk şirketlerinin memnuniyetini yaratmadaki kararlılığı, üstün nitelikli ekibi ve çağdaş altyapısı, öncü uygulamalarıyla kendini sürekli yenilemeyi hedefleyen; turizme model oluşturmayı ve Adana ilinde referans gösterilen seçkin konaklama tesislerinden biri olmayı hedeflemektedir.

Kalite Çalışmalarımız

  • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Çalışmaları
  • ISO 22000:2005 Gıda Yönetim Sistemi Çalışmaları